Już wcześniej informowaliśmy w naszych artykułach, że pompy ciepła to technologia nie tyle przyszłości ile teraźniejszości. Obecnie sytuacja gospodarki energetycznej Polski sprawia, że nowe technologie grzewcze stają się jeszcze gorętszym tematem. W tym artykule przeanalizujemy sobie jak pompy ciepła oraz inne technologie mogą stanowić ogromną różnicę w kosztach grzewczych dla każdego obywatela.

Historia pomp ciepła

Jeśli ktoś planuje modernizacje systemów ogrzewania lub chłodzenia w domu czy biurze, już dawno trafił na pompy ciepła proponowane jako wysokowydajny zamiennik starszych technologii ogrzewania i chłodzenia. Jednak pompy ciepła to nie nowość, która obiegła świat w 2022 czy 2021 roku. Technologia od lat rozwija się w krajach skandynawskich oraz w USA.

Nie ma jednak przypadku w tym, że od kilku lat jest bardzo głośno o pompach ciepła. Technologia ta znacząco rozwinęła się w ostatnich latach, co wpłynęło zarówno na jej powszechniejsze użycie, niższy koszt, ale również rozbudowane funkcje. W przeciwieństwie do starszych modeli pomp ciepła, które były uważane za zbyt drogie w użyciu w zimniejszym klimacie, takim jak Polska, czy w naszym konkretnym przypadku, okolice Sanoka czy Bieszczady, pompy ciepła uzyskały technologiczną metamorfozę.

Nowa generacja bezkanałowych pomp ciepła może utrzymać typowe ciepło w domu nawet w ekstremalnych warunkach a niektóre w warunkach nawet 20 stopni poniżej zera. Mimo że są one nadal zasilane energią elektryczną, która była uważana za drogi sposób ogrzania domu, nowa technologia pomp ciepła jest tak wydajna, że mogą faktycznie kosztować znacznie mniej niż konwencjonalny olejowy, gazowy czy węglowy system grzewczy.

Rewolucja w nowych technologiach pomp cieplnych

Jednym z największych usprawnień, które pozwoliły pompom ciepła sprawnie funkcjonować w chłodniejszym klimacie, jest zastosowanie silników o zmiennej prędkości obrotowej. Pomagają one oszczędzać energię, pracując wolniej — ale nie całkowicie wyłączając się gdy dom jest w komfortowej temperaturze.

Rewolucja nastąpiła, gdy elektronika stała się bardziej półprzewodnikowa, skomputeryzowana i wyrafinowana, a producenci opracowali czynniki chłodnicze, aby były bardziej wydajne w przenoszeniu ciepła do wnętrza. Obecnie najpopularniejsza mieszkaniowa wysokowydajna pompa ciepła, zwana mini-split, składa się z montowanego na ścianie systemu wewnętrznego podłączonego do jednostki zewnętrznej, która wygląda jak mały centralny klimatyzator włączony z boku.

Ile właściwie mogę zaoszczędzić na instalacji pompy?

Niektórzy właściciele domów w Bieszczadach, okolicach Suwałk czy Tatrach szacują, że pompa ciepła nowej technologii może zaoszczędzić im nawet do 7000 zł – 8000 zł rocznie. Co więcej, zarówno Unia Europejska jak i Polski rząd oraz organizacje związane z energią i ciepłownictwem, zachęcają zarówno właścicieli domów prywatnych jak i różne firmy czy fabryki do przejścia na pompy ciepła lub powiązane nowe technologie grzewcze.

Co więcej, dzięki licznym dofinansowaniom, koszt pomp ciepła nie zwraca się jak kiedyś po 7-10 latach, lecz nawet po 3-5 latach! Dofinansowanie pompy ciepła w tym roku może być przyznane między innymi w ramach realizowania zmian ciepłowniczych na bazie nowelizacji Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 roku. Istnieje również wiele programów ekologicznych takich jak „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło”, które oferują bezzwrotne dofinansowania.

Kolejną opcją są bezprocentowe lub niskoprocentowe pożyczki na zakup i instalację pompy ciepła w ramach programu Energia Plus, czy wspierane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Łącznie możemy otrzymać nawet do 21 000 zł na zakup oraz montaż technologii pomp cieplnych.

Jedyne słuszne wyjście w obecnej sytuacji drożyzny i sankcji…

Podsumowując, nie trzeba być wielkim spryciarzem, aby zdać sobie sprawę, że ceny gazu w naszym kraju będą rosły a Unia Europejska i inne organizacje będą ograniczały użycie węgla czy drewna, a także paliw opałowych. Pompy ciepła to jedyne rozwiązanie, a składając kilka wniosków o dofinansowanie czy kredyt, możemy bardzo zminimalizować koszty całej operacji.

Ostatecznie, wybierając firmę taką jak MIMAR Sanok, można spodziewać się nie tylko najtańszej usługi instalacji pompy ciepła na rynku, ale również fachowej i profesjonalnej konsultacji i przeprowadzenia przez cały proces.

Zgłoszenie serwisowe
close slider