Nowe technologie to już nie przyszłość, ale teraźniejszość. W MIMAR Sanok zdajemy sobie sprawę, że ciągle musimy oferować naszym klientom nowe rozwiązania. Jedną z takich przełomowych technologii, która kilkukrotnie może obniżyć nasze rachunki za ogrzewania, jest system pomp ciepła. Nasza firma bardzo mocno rozwija się w aspekcie wiedzy i przygotowania do instalacji i konserwacji pomp ciepła w Sanoku i okolicach.

Ale czym tak naprawdę są pompy ciepła?

Pompy ciepła stanowią energooszczędną alternatywę dla pieców i klimatyzatorów. Podobnie jak lodówki, pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z chłodnego miejsca do ciepłego, dzięki czemu chłodne pomieszczenie jest chłodniejsze, a ciepłe cieplejsze. 

Jak działają pompy ciepła?

W sezonie grzewczym pompy ciepła przenoszą ciepło z chłodnego otoczenia do ciepłego domu. W sezonie chłodniczym pompy ciepła przenoszą ciepło z domu na zewnątrz. Ponieważ przekazują ciepło, a nie wytwarzają, pompy ciepła mogą skutecznie zapewnić komfortową temperaturę w każdym domu, mieszkaniu czy budynku gospodarczym.

Schemat działania pompy ciepła

Technologie pomp ciepła opierają się na stosunkowo prostych cyklach termodynamicznych, wykorzystujących niskotemperaturowe odnawialne źródła ciepła, a w konsekwencji zapewniające wydajniejsze ogrzewanie, a także chłodzenie dla budynków prywatnych i przemysłowych. 

Czy pompy ciepła są stosowane już teraz?

W połączeniu z technologiami odnawialnej energii elektrycznej takimi jak energia wodna, fotowoltaika czy wiatr, technologia pomp ciepła może zapewnić w pełni odnawialne ogrzewanie i chłodzenie na masową skalę. Sama technologia jest szeroko stosowana w wielu krajach oraz regionach świata, takich jak Kanada, Skandynawia czy północne Stany Zjednoczone. 

Czy pompy ciepła faktycznie są tak efektywne i ekonomiczne?

Technologia pomp ciepła jest rozwijana od lat, a dzisiejsze urządzenia mogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej używanej do ogrzewania o około 50% w porównaniu z klasycznymi urządzeniami do ogrzewania, takimi jak kotłownie cieplne, piece czy grzejniki przypodłogowe. 

Wysokowydajne pompy ciepła osuszają również lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne, co skutkuje mniejszym zużyciem energii, a także większym komfortem chłodzenia w miesiącach letnich. Powietrzne pompy ciepła są używane od wielu lat w prawie wszystkich częściach Stanów Zjednoczonych oraz w Skandynawii, ale do niedawna nie były używane na obszarach, w których występowały dłuższe okresy temperatur ujemnych. 

Wizualizacja przykładowej instalacji pompy ciepła na domu.

W ostatnich latach technologia powietrznych pomp ciepła rozwinęła się jednak na tyle, że obecnie stanowi uzasadnioną alternatywę ogrzewania pomieszczeń w chłodniejszych regionach. Wszystko to powoduje, że pompy ciepła to uniwersalne rozwiązanie nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również praktycznym. Jedna instalacja może zapewnić komfort całego domu zarówno w miesiącach letnich jak i zimowych. 

Co więcej, z uwagi na swój charakter, technologia jest zdecydowanie bardziej ekologiczna niż klasyczne sposoby ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. 

Podsumowanie – Pompy ciepła to prawdziwa rewolucja!

Jak widać, pompy ciepła to prawdziwa rewolucja nie tylko w kwestii ogrzewania, ale również całkowitego zarządzania temperaturą, a także jakością powietrza w naszym budynku. W MIMAR Sanok wiemy, że jest to uniwersalne rozwiązanie, które nie rani naszego środowiska naturalnego, a nam pomaga zaoszczędzić spore kwoty, co jest w obecnych czasach ciągłej drożyzny i podnoszenia cen, niezwykle ważne dla każdej polskiej rodziny czy firmy.

Zgłoszenie serwisowe
close slider