Rozwiązania Smart Home oraz optymalizacja kosztów użytkowo-mieszkaniowych to kwestie dotyczące każdego z nas. Każdy Polak chce żyć wygodnie, ale jednocześnie oszczędzać. Co więcej, z roku na rok coraz popularniejsze stają się rozwiązania ekologiczne. Nic więc dziwnego, że kluczową kwestią stała się również rekuperacja. Czym jest rekuperacja? Czy warto w nią zainwestować? Czy naprawdę robi widoczną różnicę? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule specjalistycznym na blogu Mimar.Sanok.

Czym dokładnie jest rekuperacja?

Rekuperacja domu, lub właściwie każdego pomieszczenia użytkowego, to świadomie zaprojektowany proces energooszczędnej wentylacji przestrzeni pomieszczeń, mający na celu odzyskanie części ciepła. Rekuperacja dostarcza do pomieszczenia świeże powietrze, równocześnie pozbywając się gorszej jakości powietrza o wysokiej zawartości zanieczyszczeń oraz dwutlenku węgla

Co więcej, poprawnie wykonana rekuperacja, taka jak ta oferowana przez firmę Mimar Sanok, nie tylko odpowiednio wymienia zużyte powietrze na świeże, ale też zapobiega spadkom temperatury i sprawia, że dany budynek niemal “organicznie oddycha”. Warto również wspomnieć, że dzięki rekuperacji możemy zaoszczędzić nawet do 50% kosztów na ogrzewanie naszego budynku.

Jak działa rekuperacja i dlaczego jest najlepszym rozwiązaniem?

Jak w praktyce działa rekuperacja? Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że oprócz dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów czy substancji, w atmosferze naszych pomieszczeń często znajduje się kurz, wirusy, grzyby, a nawet małe insekty. Dzięki procesowi filtracji pozbywamy się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń wewnętrznych,a dostarczane z zewnątrz powietrze od razu będzie najwyższej jakości

Schemat działania rekuperacji

Dzięki rekuperacji, ciepło z wydalanego powietrza utrzymuje się w pomieszczeniu, a my dostajemy świeżą porcję powietrza z zewnątrz. Jak już wspominaliśmy, w przeciwieństwie do starych rozwiązań, rekuperacja pozwala nie tylko oczyścić powietrze w budynku, ale przede wszystkim utrzymać panującą w nim temperaturę. Należy wspomnieć w tym miejscu, że rekuperacja całkowicie zastąpiła stary sposób wentylacji pomieszczeń, a więc wentylację grawitacyjną.

Jak wygląda montaż rekuperatora oraz instalacja rekuperacji? 

Najważniejszym urządzeniem przy instalacji rekuperacji w domu jest oczywiście rekuperator. Urządzenie to składa się z wewnętrznego oraz zewnętrznego wentylatora oraz specjalnego wymiennika. Koszt rekuperatora, jak i całego montażu może wahać się od kilku, do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności jak duży odsetek ciepła chcemy odzyskać, energooszczędności urządzenia, a także czasu kiedy je zakupimy – proszę pamiętać, że koszty rekuperacji ciągle rosną! 

Fachowcy z Mimar nie tylko pomogą dobrać odpowiednie urządzenie do naszego budżetu, ale też szybko je zamontują. Montaż rekuperacji polega na rozprowadzeniu specjalnych kanałów, najlepiej na poddaszu nieużytkowym, skąd prowadzone są na niższe kondygnacje domu czy lokalu użytkowego. Kanały wentylacyjne swobodnie można ukryć w podłodze, ścianie czy suficie, ale z uwagi na swój charakter montażowy – najlepiej wykonywać rekuperacje w trakcie procesu budowy domu lub podczas jego generalnego remontu.

Warto również pamiętać o czujniku mierzącym poziom dwutlenku węgla – który w dzisiejszych czasach jest standardem, oraz ewentualnie o czujniku wilgotności. 

Dlaczego rekuperacja jest tak ważna w 2021?

W tym roku w życie mają wejść przepisy, które bardzo restrykcyjnie ograniczą prawo budowlane w kwestii energetyki domu. Jest to naturalne następstwo innych ustaw i praw związanych z energetyką lokalną oraz krajową oraz jasny krok ku ekologicznej przyszłości naszego kraju. Teraz rekuperacja nie tylko będzie najskuteczniejszą i najtańszą metodą na zaoszczędzenie zarówno ciepła swojego domu jak i środków w portfelu – będzie jedynym ratunkiem dla milionów polaków! Dlatego zalecamy wszystkim by pomyśleli nie o przyszłości, ale o swojej rzeczywistości i skontaktowali się z Mimar Sanok w ramach pomocy z instalacją rekuperacji.

Zgłoszenie serwisowe
close slider