Ludzie od tysięcy lat starali się sprawić, aby żywność, którą zdobyli, nadawała się do spożycia przez jak najdłuższy czas. Najpierw używali ognia, by piec mięsa czy ryby, następnie soli czy procesu wędzenia, aż w końcu wymyślili lodówkę. Wynalezienie urządzenia, które poprzez sztuczne wytworzenie niskich temperatur, pomagało żywności zachować świeżość przez dłuższy czas było krokiem milowym w rozwoju naszej cywilizacji.
Dziś, urządzenia chłodnicze i mroźnicze nie tylko pomagają sklepom, restauracjom czy hotelom w utrzymaniu żywności w dobrym stanie, ale również pełnią funkcję magazynów. Wszyscy doskonale wiemy jak wygląda zwykła lodówka, którą można zobaczyć w każdym domostwie w Polsce i na świecie, ale czy przeciętny człowiek rozróżnia komorę chłodniczą od zamrażarki?
Dobór odpowiedniego urządzenia poprzez oddanie się w ręce specjalistów
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się rodzajom urządzeń chłodniczych oraz mroźniczych, które mają szerokie zastosowanie w branży gastronomicznej, a także spożywczej. Wiedza ta może być przydatna nie tylko dla osób działających w tych sektorach gospodarki, ale również dla osób, które chcą wprowadzić tego typu sprzęty i urządzenia do własnych biznesów czy nawet domów. Mamy w końcu pandemię, wiele biznesów ma problemy, a własna działalność gospodarcza lub przebranżowienie może być świetnym pomysłem i opłacalną inwestycją.
Zanim jednak wymienimy sobie najbardziej popularne urządzenia chłodnicze, warto pamiętać, że wybór odpowiedniej firmy, która doradzi w wyborze producenta oraz zainstaluje wybrany przez nasz produkt, jest kluczowy. Chłodnictwo jest jednym z filarów działalności firmy Mimar, która wykonuje dziesiątki projektów zarówno dla klientów indywidualnych czy małych biznesów, jak i dużych supermarketów, restauracji czy nawet fabryk. Już niedługo na naszej stronie kolejne artykuły związane z branżą chłodniczą, a tymczasem zajmijmy się tematem urządzeń chłodniczych magazynowych używanych w gastronomii i branży spożywczej.
Rodzaje urządzeń chłodniczych i mroźniczych w gastronomii oraz handlu:
1. Komory chłodnicze i mroźnicze
Największe i jedne z najbardziej różnorodnych urządzeń chłodniczych na naszej liście. Komorą chłodniczą nazwiemy zarówno szczelnie zamykaną skrzynie, w której trzymać można np. lody, jak i całe pomieszczenie o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Wspólną cechą tego typu urządzeń są szczelne warunki, odpowiednia izolacja cieplna i parowa, a także stała niska temperatura. Komory mroźnicze i chłodnicze znajdują zastosowanie zarówno w branży gastronomicznej jak i w handlu, chociaż najczęściej spotkać można je w fabrykach i zakładach przetwórczych.
2. Stoły chłodnicze i mroźnicze
Pojemne urządzenia, wprost stworzone do supermarketów. W tego typu stołach można przechowywać, a jednocześnie prezentować dziesiątki, a nawet setki produktów jednocześnie. Wybór tego typu urządzenia to na pewno zaoszczędzenie czasu oraz pracy obsługi sklepu, ale również i wyższe rachunki za prąd. Występują różne rodzaje stołów, te chłodnicze przeważnie utrzymują temperaturę do około -5 stopni Celsjusza, natomiast te mroźnicze przekraczają nawet -20 stopni. Bardzo często wykonane są ze stali nierdzewnej, co pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości.
3. Szafy chłodnicze
Kolejny rodzaj urządzeń częściej występujących w restauracjach, barach oraz innych lokalach gastronomicznych niż w branży spożywczej. W praktyce, szafy chłodnicze to po prostu wielkie lodówki przemysłowe posiadające bardzo korzystną przestrzeń, podzieloną na półki, szuflady czy przegrody – dzięki czemu można w nich składować różne rodzaje produktów. Niektóre rodzaje mają również charakter ekspozycyjny i prezentują klientom mniejszych sklepów czy barów ofertę zimnych napojów, jakimi dysponuje lokal.
4. Witryny / Lady chłodnicze
W dzisiejszych czasach witryna chłodnicza, zwana również ladą spożywczą, jest jedną z najpopularniejszych, jeśli nie najczęściej występującą maszyną chłodzącą w branży spożywczej. Urządzenia te służą zarówno do utrzymania żywności w odpowiedniej temperaturze, jak i prezentowania danych produktów. Z uwagi na ich kształt i wysokość, świetnie eksponują ustawiane w nich produkty jak lody, ciasta, sałatki, produkty garmażeryjne, sery czy mięsa.
5. Zamrażarki
Klasyczne urządzenia wykorzystywane w wielu różnych branżach. Różnią się technologią, wielkością oraz kształtem, ale mają jedną wspólną cechę – bardzo niską temperaturę, jaką zapewniają. Zamrażarki to idealne rozwiązanie dla producentów mięs, firm przetwarzających żywność, ale także zwykłych sklepów. Dzięki temperaturom grubo poniżej zera można trzymać w nich różne produkty nawet przez kilka miesięcy. Warto zaznaczyć, że zamrażarki to urządzenia chłodnicze, które należy zainstalować w odpowiednim miejscu, z dala od klienta. Jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ale również logistyki i zarządzania produktami i energią.
6. Szybkoschładzarki szokowe
Zdecydowanie najbardziej drastyczna, ale również najszybsza forma na zamrożenie danego produktu. Dzięki ekspresowemu procesowi zamrażania, w żywności pozostawionej w szybkoschładzarkach szokowych nie wykształcają się bakterie. Właśnie dlatego, tego typu urządzenia wykorzystywane są w restauracjach i hotelach, w których żywność przygotowywana jest wcześniej, mrożone “szokowo” by zachować jej świeżość i odmrażana po zamówieniu klienta. Może się to nie podobać krytykom i słynnym kucharzom, ale to popularna praktyka w niemal każdym lokalu.
7. Kostkarki do lodu
Podstawowy element wyposażenia barów, restauracji oraz hoteli. Kostkarki do lodu są najszybszym sposobem na uzyskanie lodu, zarówno pod postacią kostek do drinków czy koktajli jak i drobnicy, która ma szereg różnych zastosowań. Kostkarki używane są również w dużych hipermarketach, w których można kupić owoce morza.
Najnowsze komentarze