Oczywiste jest, że żyjemy w bardzo trudnym czasach jeśli chodzi o rosnące ceny prądu czy gazu. Z jednej strony ludzie myślą o długoterminowym losie naszej planety i inwestują w odnawialne źródła energii oraz ekologiczne technologie, z drugiej jednak nadal wiele osób opiera się nowym czasom a często wymuszanie na nich zmian poprzez rząd lub różne organizacje jak Unia Europejska, daje odwrotny do zamierzonego efekt.
W miarę jak zmieniamy nasze uzależnienie od paliw kopalnych i coraz bardziej polegamy na odnawialnych źródłach energii, stoimy przed gigantycznym zadaniem stworzenia systemu energetycznego, który jest zarówno elastyczny, jak i zdolny do radzenia sobie ze wzrostem popytu.
Jednocześnie przejście na ekologiczne rozwiązania oznacza, że musimy wprowadzić istotne zmiany w sposobie ogrzewania naszych domów, które obecnie odpowiadają za prawie 25% całkowitej emisji dwutlenku węgla w Europie.
Co najważniejsze, przechodząc na niskoemisyjne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła, które opierają się na energii elektrycznej, mamy możliwość umożliwienia ludziom dostępu do nowoczesnego systemu energetycznego w zaciszu ich domów. Pozwoli to mieszkańcom zminimalizować zużycie energii i zmaksymalizować komfort, jednocześnie umożliwiając państwu polskiemu radzenie sobie z nieuniknionym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną spowodowanym elektryfikacją ogrzewania i transportu.
Połączenie pomp ciepła i energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki może przynieść znaczące korzyści dla domów i szerszego systemu energetycznego. Dzięki połączeniu tych dwóch technologii, domy wytwarzające wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby pokryć zużycie pompy ciepła, szczególnie w miesiącach letnich, mogą zmniejszyć swoje uzależnienie od krajowej sieci energetycznej.
To nie tylko minimalizuje ślad węglowy danego domu, ale oznacza także, że gospodarstwo domowe może zmniejszyć koszty bieżące. Wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych oznacza również, że gospodarstwa domowe nie muszą już martwić się rosnącymi cenami energii elektrycznej, które są obecnie powodem do niepokoju ze względu na nieproporcjonalne obciążenia podatkowe.
W dłuższej perspektywie ceny energii elektrycznej i gazu będą musiały zostać zrównoważone, aby wyrównać szanse między technologiami grzewczymi i wspierać wdrażanie pomp ciepła zgodnie z celami rządowymi. To, co musimy zobaczyć, to inteligentne domy, które ułatwiają życie oraz optymalizują koszty ogrzewania i funkcjonowania. Takich Smart House’ów powstaje w Polsce coraz więcej każdego roku.
Technologia inteligentnego domu ma do odegrania niekwestionowaną rolę w umożliwieniu gospodarstwom domowym uczestnictwa w obecnym jak i przyszłościowym systemie energetycznym. Zautomatyzowane technologie, takie jak inteligentne termostaty i kontrolery pomp ciepła, działają płynnie w tle i eliminują potrzebę zmiany zachowania lub obniżenia komfortu, dzięki czemu gospodarstwa domowe mogą dokładniej dopasować zużycie energii do swoich potrzeb. Takie elastyczne zużycie energii sprawia również, że system energetyczny jest bardziej elastyczny i zużywa mniej energii.
Ponieważ umożliwiamy gospodarstwom domowym zmianę sposobu, w jaki wykorzystują energię poprzez wykorzystanie technologii, możemy dalej wspierać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i stworzyć system energetyczny, który przyniesie korzyści wszystkim.
Najnowsze komentarze